دستیابی به مسیر بهینه استخراج از مخزن فراساحلی پارس جنوبی (با اعمال محدودیت‌های زیست محیطی) با تأکید بر اهمیت منابع مالی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

2 دانشجوی دکتری دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

چکیده

مخزن فراساحلی پارس جنوبی یکی از بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان است. این مخزن فراساحلی به صورت مشترک در مرز ایران و قطر قرار گرفته که بهره‌برداری از این مخزن، گام مهمی در راستای توسعه­ی اقتصادی کشور محسوب می‌شود. در این مقاله به دنبال مدل‌سازی مسیر بهینه­ی استخراج از این مخزن در شرایط رقابتی و انحصاری و تخمین این مدل‌ها هستیم مشترک بودن این مخزن با کشور قطر بر اهمیت دستیابی به این مسیر بهینه می‌افزاید. از سویی از آنجا که بهره‌برداری از این ذخایر منتج به حفاری و استخراج در اعماق بالای دریا می‌شود و تمام فعالیت‌های حفاری و استخراج در کشور میزبان صورت می‌گیرد، لذا در صورت انعقاد قراردادهای توسعه‌ای و استخراجی با شرکت‌های بزرگ نفتی و گازی داخلی یا خارجی باید مفادی مبنی برمحدودیت‌های زیست‌محیطی در قرارداد لحاظ شود که مبتنی بر آنها شرکت طرف قرارداد به تلاش برای استخراج از مخزن با کم‌ترین آلودگی برآمده و به دنبال استفاده از تکنولوژی‌های جدید در فعالیت‌های اکتشافی و استخراجی باشد. لذا محدودیت‌های زیست‌محیطی در قالب دو سناریو وارد جریان مدل‌سازی شدند.  در ادامه به تخمین مسیر بهینه­ی استخراج و قیمت با استفاده از مدل‌های نظریه‌پردازی شده و داده‌های مربوط به سال‌های 1381-1391 می‌پردازیم. لازم به ذکر است که در تخمین مدل با استفاده از داده‌های تجربی محدودیت زیست‌محیطی لحاظ نگردیده و تنها در راستای مدل‌سازی در نظر گرفته شده‌اند.
در نهایت بیان می‌گردد که اعمال محدودیت‌های زیست‌محیطی به عنوان یکی از مفاد قراردادها به طور غیرمستقیم به میزان استخراج از مخزن خواهد افزود.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

Extracting Optimal Path of Extraction from South Pars Offshore (With Environmental Restrictions) and Emphasis on Financing

نویسندگان [English]

  • majid ahmadian 1
  • vida varahrami 2
چکیده [English]

South Pars offshore resource is the biggest gas resource of world. This offshore resource is cooperating with Ghatar and extraction from this resource is the main mean for Iran economic growth. In this paper we want to model optimal extraction path of this resource in competitive and monopoly conditions and estimate these paths. But because extraction of this resource is from the bottom of see and all of extraction and drilling process are in owner resource country which causes to environmental damages. Therefore we should improve some environmental restrictions on Investor Company, which these extractions induce Investor Company to use from some new technology in drilling and extraction process.
 We model environmental extraction as two scenarios and estimate optimal path of extraction and price with data 2002-2012. We do not apply environmental restrictions in estimation and apply them only in modeling. Finally we conclude that these environmental restrictions cause to improvement of optimal extraction indirectly.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Financing
  • South Pars Offshore Resource
  • Optimal Path of Extraction and Price
  • Environmental Restriction